Zaręczyliśmy się! I co dalej? 6 kroków do organizacji ślubu, które powinniście wykonać na początku

Czas upływa i emocje związane z zaręczynami powoli opadają. Decydujecie się na rozpoczęcie organizacji ślubu, a Ty łapiesz się za głowę i zastanawiasz od czego zacząć? Jak się w ogóle za to wszystko zabrać? Co na początku jest najważniejsze? 

Jeśli jesteście na początku przygotowań i macie mętlik w głowie, jesteście ciekawi, czy na pewno te najważniejsze rzeczy już za Wami, lub chcecie oszczędzić sobie nerwów w przyszłości – to ten post jest właśnie dla Was 🙂

1. Zorientujcie się jakiej wielkości będzie ślub i wesele

Ile osób chcielibyście zaprosić na ślub, a ile na ślub i wesele? Nie musicie mieć w tym momencie gotowej listy gości. Wystarczy rozeznanie jak duże macie rodziny, jak wielu przyjaciół i znajomych, których obecności pragniecie tego dnia. Wystarczy pojęcie mniej więcej – czy to będzie małe wesele na 40 osób, czy może na 100, albo 150? Ważne, aby ustalić to na początku, ponieważ kolejne kroki są od tego zależne.

2. Wybierzcie termin ślubu

Czy to będzie za 8 miesięcy, za rok czy półtora? A może chcecie dać sobie jeszcze więcej czasu? Pragniecie ślubu w lecie, czy może marzy wam się zimowa aura? Jakie macie możliwości czasowe i finansowe? Czy fizycznie uda Wam się zorganizować uroczystość w kilka miesięcy? To wszystko trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze daty ślubu. Jeśli myślicie o zorganizowaniu dużego, czasochłonnego wesela, z wieloma atrakcjami, to dajcie sobie więcej czasu – w rok możecie nie zdążyć (albo skorzystajcie z usług Konsultantki Ślubnej 😉 ) . W innym wypadku możecie w pewnym momencie stwierdzić, że macie dość tej organizacji i na co Wam to było. 
W kolejnych krokach będziecie mieli za zadanie dopasować usługodawców do Waszego terminu. Bądźcie w tym elastyczni – jeśli znajdziecie przepiękną salę, ale dostępną 2 tygodnie później, niż zaplanowaliście ślub – przemyślcie tę opcję, bo może się okazać, że nie znajdziecie lepszej.
Po wybraniu daty ślubu będziecie wiedzieli, ile macie czasu, dzięki czemu na spokojnie rozplanujecie przygotowania 🙂

3. Określcie mniej więcej Wasz budżet

To jeszcze nie jest moment, w którym musicie mieć dokładne wyliczenia, na co ile wydacie. Tutaj chodzi o kwotę „mniej więcej”. Jednak im dokładniej wyliczycie to na tym etapie, tym dla Was lepiej i mniej pracy później 🙂 Zastanówcie się razem, ile pieniędzy jesteście w stanie przeznaczyć na uroczystość, przy czym dobrym sposobem jest określenie dwóch kwot – pierwszą określam „jak byście chcieli”, druga to Wasz górny limit, którego nie chcecie przekraczać. 

Możecie stwierdzić, że nie jesteście w stanie na tym etapie określić budżetu, bo nie znacie cen podwykonawców i nigdy nie orientowaliście się w tym temacie. Wtedy ten punkt przenieście dalej, a po zorientowaniu się w głównych cenach (sala, zespół), wrócicie do tej kwestii. 
Oszacowanie budżetu pomoże Wam w późniejszym rozeznaniu, ile jesteście w stanie przeznaczyć na poszczególne elementy uroczystości.

Patrycja Kierońska - fot., Takie To Miłe - dekoracje, Oaza Leńcze - miejsce

4. Wybierzcie i zarezerwujcie salę

Nie ma co ukrywać, że na wymarzoną salę w większym mieście trzeba po prostu poczekać. I to niemało. Obecnie czas oczekiwania na salę w wybranym terminie w sezonie w sobotę to czasem nawet więcej niż 2 lata. 

Przy wyborze miejsca wesela początkowo kierujcie się jego wielkością i liczbą gości, których chcecie zaprosić. Oczywiście jest wiele innych ważnych elementów, które trzeba sprawdzić, lub o które dobrze jest zapytać przed podpisaniem umowy (jest to na tyle szeroki temat, że poświęcę na niego osobny post). Chodzi mi tutaj o wstępny research sal. Nie ma po co umawiać się na spotkanie w miejscu przeznaczonym dla 100 osób, kiedy planujecie przyjęcie dla 150. Jeśli chcecie zorganizować uroczystość w popularnej obecnie sali i krótszym czasie niż 2 lata, to rozważcie inne dni niż soboty. Sale nieraz proponują rabaty na wesela zorganizowane w tygodniu. 

5. Znajdźcie zespół lub DJ-a

Tutaj sprawa wygląda podobnie jak w przypadku sali. Na dobry zespół trzeba sporo poczekać. Ze znalezieniem Dj’a jest trochę łatwiej, ze względu na to, że Pary wciąż decydują się częściej na zespoły. Moim zdaniem dobry Dj jest w stanie poradzić sobie z prowadzeniem wesela nieraz lepiej niż zespół. Dlatego jeśli nie możecie wciąż znaleźć zespołu, popatrzcie na oferty Dj’ów. O tym kogo wybrać i na co zwrócić uwagę również niedługo napiszę 🙂

6. Wybierzcie i zarezerwujcie fotografa i filmowca

Wybór fotografa to sprawa zdecydowanie prostsza niż zespołu czy domu weselnego. Wybieracie tego, którego zdjęcia Wam się podobają, cena odpowiada i termin pasuje, i nie musicie się martwić tym, co będzie się działo już podczas przyjęcia, jak w przypadku sali czy zespołu. Oczywiście należy wziąć po uwagę wiele innych kwestii, jak np. umowa, zakres pracy, termin przekazania obrobionych zdjęć itd. Ale po przeglądnięciu zdjęć fotografa i po zasięgnięciu opinii, jesteście w stanie stwierdzić czy chcecie z nim pracować czy nie. Z filmowcem jest podobnie. Często zdarza się, że fotograf współpracuje z kamerzystą – jeśli twórczość obu Wam się podoba, to to jest dobre rozwiązanie, bo nieraz wychodzi taniej. 
Terminy fotografów i filmowców są równie odległe jak zespołów, dlatego trzeba załatwić tę sprawę jak najszybciej.

Wymienione powyżej działania w pierwszym etapie przygotowań są najważniejsze. Po załatwieniu tych spraw, w zależności od czasu, który Wam pozostał do ślubu, możecie trochę zwolnić i odsapnąć 🙂 

Pamiętajcie o tym, aby sprawdzić opinię o każdym usługodawcy. Poszukajcie opinii w Internecie, zapytajcie znajomych. W końcu poczta pantoflowa, to najlepsze źródło informacji 🙂 Może ostatnio byliście na weselu, na którym zespół grał tak, że szkoda było zejść z parkietu, a przy tym świetnie poprowadził oczepiny? Skorzystajcie z takiej wiedzy i własnego doświadczenia 🙂