Początkowo może się wydawać, że organizacja ślubu cywilnego to coś skomplikowanego przynajmniej tak, jak układy scalone (nie wiem czemu to przyszło mi do głowy jako pierwsze? :D). Czy tak jest w rzeczywistości? Moim zdaniem nie! 🙂 Postaram się dokładnie wytłumaczyć Ci wszystko, co musisz wiedzieć, aby bez stresu zorganizować swój ślub cywilny. Jeśli więc jesteś narzeczoną lub narzeczonym i zastanawiasz się jak zorganizować ślub, czego potrzebujecie, jakie dokumenty powinniście zapewnić, to ten post jest właśnie dla Ciebie :).
Zacznijmy od miejsca, w którym ma się odbyć ślub:
- jeśli chcecie wziąć ślub w urzędzie – wtedy udajcie się do urzędu, w którym chcecie zawrzeć związek małżeński;
- jeśli chcecie wziąć ślub poza urzędem – udajcie się do urzędu właściwego dla miejsca, w którym ma odbyć się ślub.
Kiedy udać się do USC (Urzędu Stanu Cywilnego)?
- W celu złożenia dokumentów, do urzędu powinniście wybrać się nie wcześniej niż 6 miesięcy oraz nie później niż miesiąc i jeden dzień przed planowanym ślubem. Dlaczego? Jeden z dokumentów, który będziecie składać w USC (tzw. zapewnienie) ma termin ważności 6 miesięcy. Jeśli Wasz ślub miałby odbyć się w późniejszym terminie niż pół roku, będziecie musieli złożyć ten dokument jeszcze raz. Natomiast małżeństwo może zostać zawarte po upływie miesiąca od daty złożenia dokumentów, stąd też miesiąc i jeden dzień.
Czy jest szansa na przyspieszenie terminu ślubu? Tak – w szczególnych przypadkach jest taka możliwość. Wtedy w USC należy dodatkowo złożyć wniosek o skrócenie terminu oczekiwania na zawarcie związku małżeńskiego (koszt – 39 zł).
- W celu zarezerwowania terminu na ślub możecie spokojnie wybrać się do urzędu wcześniej. Wszystko zależy od wybranego USC, ale około półtora roku przed ślubem będzie w porządku.
To w takim razie żeby trochę rozjaśnić sprawę - co musicie zrobić, oraz jakich dokumentów potrzebujecie, aby zorganizować ślub cywilny?
Musicie:
- stawić się osobiście w USC – tego niestety nikt nie może zrobić za Was. Nawet wedding planner 🙁 ;
- ustalić termin ślubu;
- przedstawić dokument stwierdzający tożsamość (dowód, paszport)
- złożyć pisemne zapewnienie o tym, że nie wiecie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa – zapewnienie będzie przygotowane przez urzędnika, Wy musicie je podpisać – to jest właśnie ten dokument, którego termin ważności wynosi 6 miesięcy;
- zadeklarować jakie nazwiska będziecie nosili po ślubie Wy, oraz Wasze dzieci (nawet jeśli ich nie planujecie);
- przedstawić dowód opłaty skarbowej – wynoszący 84 zł. Najlepiej tę opłatę uiścić przelewem.
Czy możecie wziąć ślub cywilny w plenerze?
Tak! Jest taka możliwość 🙂 Co więcej Was wtedy czeka?
- Aby zorganizować ślub w plenerze należy w pierwszej kolejności posiadać zgodę zarządcy terenu, na którym ma się odbyć ślub. Musicie zabrać ją ze sobą do urzędu;
- Złożenie wniosku o udzielenie ślubu poza urzędem składa się w USC właściwym dla miejsca, które wybierzecie na miejsce ślubu – jest to dodatkowy dokument, który poza wyżej wymienionymi musicie przygotować na wizytę w urzędzie;
- Koszt ślubu poza USC wynosi 1000 zł;
- Miejsce ślubu musi gwarantować zachowanie uroczystej formy i bezpieczeństwa uczestników. Kierownik USC może odmówić udzielenia ślubu w wybranym przez Was miejscu, jeśli uzna, że nie spełnia ono tych wymagań.
O czym jeszcze warto wiedzieć?
- Na ślubie konieczne jest posiadanie dokumentów tożsamości przez Parę Młodą i świadków. Pamiętajcie o tym planując dzień ślubu ;). Możecie to zadanie powierzyć np. jednemu ze świadków.
- Jeżeli Pan Młody, Panna Młoda lub świadek nie potrafi porozumieć się z kierownikiem USC, na przykład nie mówi po polsku – musicie zapewnić tłumacza lub biegłego na ślubie.
I jak? Czy teraz organizacja ślubu cywilnego to nie jest już czarna magia? Mam nadzieję, że wszystko wiesz, rozumiesz i z przyjemnością myślisz o załatwianiu spraw w urzędzie :D. A jeśli nie, napisz do mnie na Instagramie – o TUTAJ, a postaram się pomóc! 🙂
Pingback: Jak zorganizować ślub konkordatowy? – formalności w kościele