Być może pierwsze co przyszło Ci do głowy po przeczytaniu tytułu tego posta to: “A co to jest ślub konkordatowy? Skąd mam wiedzieć czy taki biorę?”. Już tłumaczę o co chodzi 🙂 . Ślub konkordatowy to połączenie ślubu cywilnego ze ślubem kościelnym (wyznaniowym). Ślub kościelny nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych i od dawna zawarcie wyłącznie ślubu kościelnego jest możliwe tylko w szczególnych przypadkach. Jeśli więc jesteście wierzący i chcecie wziąć ślub wyznaniowy, to jedyną opcją jest ślub konkordatowy.
Smutna informacja jest taka, że niestety ta forma zawarcia małżeństwa dokłada narzeczonym całkiem sporo pracy. Bo oprócz tego, że musicie załatwić w USC wszystkie sprawy jak w przypadku ślubu cywilnego, to jeszcze przed Wami niemało dodatkowych zadań w parafii. Jeśli nie wiesz o co chodzi z Urzędem Stanu Cywilnego i co musisz tam załatwić – odsyłam Cię do TEGO wpisu. Tutaj zajmiemy się jedynie formalnościami w kościele.
W Urzędzie Stanu Cywilnego, poza dokumentami, o których dowiesz się z tego wpisu, musicie wypełnić wniosek o wydanie zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (przed duchownym). To jedyna różnica w stosunku do ślubu cywilnego jeśli chodzi o dokumenty w USC. Zaświadczenie ważne jest 6 miesięcy.
Ślub konkordatowy możecie wziąć w swojej lub innej parafii. Formalności w przypadku ślubu we własnej parafii (narzeczonej lub narzeczonego).
- rezerwacja wybranego terminu w kościele, w parafii jednego z narzeczonych
- odbycie nauk przedmałżeńskich
- odbycie spotkań w poradni rodzinnej
- świadectwa chrztu z adnotacją o bierzmowaniu, a w przypadku braku takiej adnotacji także świadectwa bierzmowania (ważne 3 miesiące, wydawane w parafii, w której odbył się chrzest).
PS Jeśli jedno z Was nie ma bierzmowania i tak możecie wziąć ślub konkordatowy! - zaświadczenie o uczestnictwie i ukończeniu kursu przedmałżeńskiego i spotkań w poradni rodzinnej
- na podstawie skompletowanych dokumentów duchowny sporządzi protokół przedślubny oraz rozpisze zapowiedzi przedślubne
- poinformowanie swojej parafii o planowanym ślubie i prośba o wygłoszenie zapowiedzi – to zadanie spoczywa na Was
- okazanie dowodów osobistych
- dostarczenie z USC zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (przed duchownym)
Formalności w przypadku ślubu w innej parafii:
- takie same jak powyżej a dodatkowo:
- rezerwacja terminu ślubu w wybranej parafii
- zgłoszenie się do parafii jednego z narzeczonych w celu uzyskania licencji lub sublicencji na ślub
sublicencja – umożliwia zawarcie związku małżeńskiego w innej parafii oraz upoważnia tamtejszego księdza do sporządzenia protokołu przedślubnego i zgłoszenia ślubu do Urzędu Stanu Cywilnego.
licencja – umożliwia zawarcie związku małżeńskiego w innej parafii, ale ksiądz wystawiający licencję sporządzi protokół przedślubny i zgłosi ślub do USC (czyli ksiądz z Waszej parafii).
Najlepszą opcją jest wybór sublicencji, jeśli jest taka możliwość, ponieważ wtedy jeden ksiądz zajmuje się Wami od początku do końca. Polecam więc bardziej właśnie tę opcję :).
Ile kosztuje ślub konkordatowy?
Jak już pewnie nie raz słyszeliście – “co łaska” 🙂 Ale co do zasady sakramenty nie są odpłatne, w związku z tym za samo udzielenie ślubu nikt nie powinien Wam kazać płacić. Do Was należy decyzja, czy chcecie wesprzeć parafię dobrowolną opłatą czy nie. Niestety przepisy to jedno, a życie to drugie. Niektórzy księża przyjęli zasadę “co łaska, ale nie mniej niż…”. Cóż, jeśli opłata jest zbyt wysoka i ksiądz nie ma ochoty iść na ustępstwa, przemyślcie zmianę miejsca ślubu. Opłata “co łaska” wynosi w zależności od kościoła ok. 300-1500 zł.
Ślub konkordatowy w plenerze - czy to możliwe?
Tak! Jest taka możliwość, ale w rzeczywistości rzadko się to zdarza, bowiem bardzo ciężko uzyskać zgodę – trzeba otrzymać zgodę biskupa, na którą można czekać nawet rok. Nie ma się też pewności, że będzie ona pozytywna.
Jeśli chcecie spróbować, udajcie się do biskupa i złóżcie odpowiedni wniosek, w którym uargumentujecie wybór miejsca ślubu. A wcześniej na wszelki wypadek zapytajcie księdza, który ma Wam udzielać ślubu. Może nie będzie widział problemu i zgodzi się od razu na taką propozycję!
Mam nadzieję, że już wszystko wiesz! A jeśli masz jeszcze jakieś pytania – napisz do mnie na Instagramie 🙂